Archive

WINNERS + JUDGES

2015     

Poetry

First Prize: Damian Femi Rene 
Second Prize: Daisy Holder Lafond
Judges: Jacqueline Bishop, John Robert Lee, and Lasana Sekou

 

Fiction

First Prize: Mark Ramsay
Second Prize: Gabrielle Bellot
Judges: Colin Channer, Curdella Forbes, and Tiphanie Yanique

 

2014     

Poetry

First Prize: Mario A. Ariza (The Same River Twice)
Second Prize: Shivanee Ramlochan
Judges: Vahni Capildeo, Anthony Joseph, and Jane King

 

Fiction

First Prize: Damian Femi Rene
Second Prize: Nova Gordon-Bell
Judges: Ifeona H Fulani, Patricia Powell, and Lawrence Scott

 

2013     

Poetry

First Prize: Vladimir Lucien (Sounding Ground)
Second Prize: Ruel Johnson (Self-published: Ariadne and Other Stories)
Judges: Easton Lee, Paul Keens-Douglas, and Pam Mordecai

 

Fiction

First Prize: Ruel Johnson (Self-published: Ariadne and Other Stories)
Second Prize: Lesley-Ann Wallis
Judges: Caryl Phillips, Olive Senior, and Jan Lowe Shinebourne

 

2012     

Poetry

First Prize: Danielle Boodoo-Fortuné
Second Prize: Lynn Sweeting
Judges: Kendel Hippolyte, Mervyn Morris, and Opal Palmer Adisa

 

Fiction

First Prize: Sharon Millar (The Whale House)
Second Prize: Alexia Arthurs
Judges: Thomas Glave, Oonya Kempadoo, and Elizabeth Nunez

 

2011    

Poetry 

(two first place winners)
First Prize: Sonia Farmer
First Prize: Danielle McShine
Judges: Fred D'Aguiar, Cyril Dabydeen, and Shara McCallum

 

Fiction

First Prize: Barbara Jenkins (Sic Transit Wagon)
Second Prize: Heidi N. Holde
Judges: Erna Brodber, Zee Edgell, and Robert Antoni

 

2010     

Poetry

First Prize: Lauren Alleyne (Difficult Fruit)
Second Prize: Ishion Hutchinson (Far District)
Judges: Kwame Dawes, Ramabai Espinet, and Kei Miller

 

Fiction

First Prize: Stephen Narain
Second Prize: Andrea Shaw 
Judges: Merle Hodge, Marlon James, and Shani Mootoo

 

2009     

Poetry

First Prize: Monica Minott
Second Prize: Tanya Shirley (She Who Sleeps with Bones; The Merchant of Feathers)
Judges: Edward Baugh, Lorna Goodison, and Mark McWatt

 

Fiction

First Prize: Ashley Rousseau
Second Prize: Alake Pilgrim
Judges: Garfield Ellis, Geoffrey Philp, and Merle Collins